PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9476}
6,1 1 485
ocen
6,1 10 1 1485
Shalako
powrót do forum filmu Shalako

4\10

ocenił(a) film na 2

typowy film o dzikim zachodzie tamtych lat źli indianie kontra dobrzy biali z bląd pięknością. Nie polecam film słaby

użytkownik usunięty
niszcza

Jeszcze się nie skończył, a już oceniłeś.

ocenił(a) film na 5
niszcza

Zrobiłeś niezły błąd z 'blond'

ocenił(a) film na 2
qqryqu

podkreśliłem jej włosy jakie były idealne po takich akcjach z flimu

niszcza

czeski film

ocenił(a) film na 5
niszcza

a co indnianie byli tacy wspaniali .
Teraz jest jakaś taka popierniczona moda aby na każdym kroku z białych robić jakieś straszna bestie , a innych przedstawiać w kryształowym świetle .

A co do filmu to nie jest faktycznie to jakieś wielkie dzieło :P

ocenił(a) film na 2
blysk_2

w tamtych latach często powstawały takie filmy o rozbrykanych indianach, którzy napadali na dyliżansy i o biednych cow boyach którzy posiadali tylko strzelby a tamci łuk i strzały (ze skalpelami to też jest bzdura bo to biali skalpowali jako pierwsi i robili później z włosów perułki). Niestety to nie jest moda tylko fakty historyczne. Biali wymordowali dużą część indian zabierając im systematycznie ziemie, zamykając ich pod groźbą śmierci w rezerwatach. Indianie uzyskali prawa wyborcze w usa dopiero w 1924 a do lat 70 dokonywano przymusowych sterylizacji w celu ich całkowitego wybicia z kilku milionów zostało kilka tysięcy smutna prawda. Pozdro

niszcza

1. biali skalpowali jako pierwsi
2. zamykając ich pod groźbą śmierci w rezerwatach
3. do lat 70 dokonywano przymusowych sterylizacji w celu ich całkowitego wybicia

Można się załamać!!!

niszcza

Zapomniałem o tych kilku tysiącach Indian...

Ktoś tu ma niezwykle wąskie horyzonty!

ocenił(a) film na 2
Izukar

masz rację w 1492 r. na Hispanioli ( obecne Haiti jakbyś nie wiedział) żyło około 2-3 miliony Indian,a 4 lata później było ich już tylko 200 tysięcy, czyli jakieś 8%, to się nazywa dobra robota, fakt kolejny przyczyniły się do tego choroby, ale w głównej mierze Europejczycy i miłosierni chrześcijanie, ale przykładów masowych morderstw w historii Indian jest wiele, nie przeczę każdy naród, plemię itd. jak zwał tak zwał nie ma "czystych rąk", ale to nie zwalnia go od odpowiedzialności względem historii, to tak jakby usprawiedliwiać nazistów, że mordowali innych, a biali chrześcijanie zabijali oj tak, w końcu trzeba zabijać dzikusów, to nie są ludzie i nawet się nie modlą. Wąskie horyzonty to ty masz z historii skoro myślisz inaczej, proszę o konkrety ?

niszcza

A teraz zamiast zmieniać temat, przeczytaj swój post, po nim moje i pomyśl! Na przykład o skalpowaniu w Ameryce i przetrwaniu tylko kilku tysięcy Indian.

Konkretna podpowiedź:
1. Skalpowania nie wymyślili biali.
2. Upraszczasz niezwykle obraz tamtych wydarzeń.
3. Sterylizowano nie tylko Indian, ale też psychicznie chorych, nie tylko też w Stanach; poza tym co to za tekst "w celu całkowitego ich wybicia ".
4. Indian nie przetrwało tylko kilka tysięcy.

Powtarzam: horyzonty bardzo wąskie, przynajmniej w tym zagadnieniu.
A tak w ogóle to pozdrawiam

Izukar

1. W sumie to nie wiadomo kto kiedy zaczął kogo skalpować, skalpowano już w starożytności, chociaż nie było to na tyle popularne by przetrwać w świadomości ludzkiej do dziś. Jeżeli chodzi o nowy świat to wiadomo już że Holendrzy z nowego Amsterdamu skalpowali Indian, co nie oznacza że sami Indianie nie wykorzystywali tej techniki przed przybyciem białych.
2. Oczywiście jest to uproszczenie, co nie zmienia faktu że Indianie byli wypierani początkowo na północ i przede wszystkim zachód, potem stopniowo ograniczano ich terytorium skazując ich niejednokrotnie na pogorszenie warunków bytowych (w tym głód) co powodowało agresje w stronę bezbronnych osadników, z kolei armia amerykańska w zamian masakrowała Indian, w tym cywili.
3. O tym jak działała demokracja Amerykańska w stosunku do nie-białych to napisano nie jedną książkę i nakręcono niejeden film a działo się to w czasie kiedy w komunistycznej Polsce pokazywano (nie władza) Amerykę jako ideał demokracji.
4. W okresie w jakim dzieje się film było ponad 100 000 Indian w rezerwatach, dziś do bycia Indianami przyznaje się ponad 4 mln
5. Co do uzbrojenia, to oczywiście Amerykańskie wyobrażenie, w tym okresie posługiwali się już w większości bronią palną.

Śmieszy mnie w tym filmie jeszcze moment kiedy dopadają białą kobietę, by film nadawał się do kategoria wiekowej +12 przed śmiercią nie gwałcą jej, chociaż wyraźnie się za to zabierali. Co pokazuje grupę docelową...

Izukar

podczas wojny francuzko - angielskiej o nowy swiat biali placili indianom za skalpy strony przeciwnej...
poza tym uwaza sie ze skalpowanie powszechnie stosowali scytowie - moi biali przodkowie.
wsrod indian bylo to zwyczajem irokezow, nie bylo jednak powszechne, niektore wschodnie plemiona po prostu obcinaly wrogom glowy.
to takze opracowali scytowie i z czaszek robili puchary :)

niszcza

Takie filmy o Indianach powstawały do lat 50. W latach 60. były już zupełnie inne schematy.

ocenił(a) film na 3
niszcza

Bez przesady - Indianie też potrafili zmasakrować miasteczka, wybijając ich cywilną ludność.

ocenił(a) film na 2
niszcza

obniżyłem do 2 jednak 4 to za dużo

niszcza

Mój ojciec, fan westernów, i tak to ogląda...nieważne czy słaby czy nie, ważne że western. Ja ich nie cierpię.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones